Dr. Szabó Zoltán: Húsvétvasárnap

A próféta már előre megmondta Jézusról, hogy a megroppant nádat nem töri össze, a füstölgő mécsbelet nem oltja ki, szavai, tanítása mégis emberi világokat forgatott fel. A hatalmasok, a biztos székeken ülők ezek hatására bizonytalanná váltak, s nem találtak kínzó helyükben más megoldást, minthogy megölik a názáreti Jézust. Szinte menetrendszerűen a prófétai jövendölések forgatókönyve szerint hajtják végre az elfogatását, vallatását, sőt kínzását és a kivégeztetését. Mindezt azért, hogy kínzó belső feszültségük megszűnjön, megnyugodjanak. A zsidó nép vezetői azért siettek a lebonyolítással, hogy az ünnepekre minden rendben legyen. Biztosak voltak abban, hogy a kínzás, a megalázás, aminek Jézust kitették, már összetöri.  A kivégzettek fájáról pedig még senki sem szállt le, de azért a biztonság kedvéért a katona átszúrta oldalát.  Majd a levétel után gyolcsba úgy begöngyölték, hogy attól még az élő is meghalna. A sír bejáratához hatalmas követ hengerítettek, lepecsételték, és őröket állítottak oda, hogy őrizzék.
A tettesek által remélt megnyugvás azonban nem következett be. Sőt a húsvét reggel és a közvetlen utána következő események forgatták fel az emberek életét, és teremtettek egy új világot.  S ma, a kereszten kiszenvedett, de harmadnapon feltámadott Istenember felé fordul a világ, és fordulunk mi is. És várjuk, hogy zaklatott, sokszor bizonytalankodó, kételkedő lelkünket Ö, a feltámadott erősítse, nyugtassa meg. Ezért a következőket kellene tisztán látnunk! Húsvét hajnalán a Jézus sírjához érkező asszonyok, az oda rohanó apostolok üres sírt találták. Ez az elborult lelküket csak megzavarta.
De Jézus váratlanul megjelent
-az emmauszi tanítványoknak,
- a hitetlenkedő Tamásnak,
- a többi apostolnak.
Ezek az események már egyértelműek, félreérthetetlenek és meggyőzőek voltak. Nem az üres sír, nem az apostolok hite bizonyította és bizonyítja a feltámadást, hanem az Isten által tett események szülték meg a rendíthetetlen hitbéli bizonyságot. Mi sem az üres sírhoz megyünk, nem a halottat keressük, hanem az életet, az élő Krisztust. Mi sem tudunk mást mondani, mint az apostolok: „Uram, kihez mennénk, hiszen az örökélet igéi Nálad vannak.” Ezek pedig élnek a kimondóval, Jézussal együtt. Ez az élet a mi örök vágyunk biztosítéka. Ezt kell tisztán látnunk.
A húsvéti hitet nem mi találtuk ki, hanem Isten tetteivel kelti fel bennünk. Ahogy nem mi szerettük előbb az Istent, hanem Ő szeretet hamarabb minket. Ez a sorrend azonos az apostolok hitében is. Nem az apostolok keltették életre Jézust, hanem Jézus az apostolokat. Nem a mi hitünk jóvoltából él Jézus, hanem mi élünk általa. Reményünk alapja, hogy Isten tette föltétlen megőrzi  hitünket, akárcsak szeretete szeretetünket. Isten nem minket bízott meg, hogy megszabadítsuk a halálfélelemtől a világot: Maga vállalta ezt a feladatot. A tanítványok nem maguktól találtak rá a hitre, hanem a föltámadottal való találkozás vette rá őket, hogy jobban bízzanak a szabadságukban, mint a szolgaságban; az életben, mint a halálban; az örömben, mint a halálfélelemben.
Ez a hit döntést kíván tőlük is és tőlünk is.
Ma örüljünk, hogy van húsvét és van feltámadás, ezt az örömet éltessük, és az éltessen minket. Amen