friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

Téli rózsák: Árpád-házi Szent Erzsébet

Leborult a kereszt alá és egyre ezt hajtogatta: miért Uram, miért? Sokáig tartott, amíg elcsendesedett szívében a fájdalom vihara. Az egyik alkalommal így szólt hozzá keresztjéről Jézus: hát nem érted lányom, hogy válladra akartam tenni keresztemet? Akkor adj erőt is Uram, ennek elviseléséhez!
Mikor irigy rokonai értesültek férje haláláról, gyermekeivel elűzték Wartburg várából. Télvíz idején, néhány nappal karácsony előtt kellett menekülnie. Hiába zörgetett a szegények kunyhóiba, senki sem merte befogadni. Így aztán szent karácsony éjszakáján gyermekeivel együtt egy istállóban húzta meg magát. Erzsébet azonban nem esett kétségbe. Sőt, ellenkezőleg! Elment a ferencesek templomába és hálamisét mondatott azért a kegyelemért, hogy a Szentcsaládhoz hasonlóan ő is egy istállóban tölthette a szent éjszakát.
Mikor férje barátai visszatértek a Szentföldről, pártfogásukba vették az özvegyet, aki így visszatérhetett wartburgi otthonába. Hamarosan küldöttség érkezett Magyarországról is, hogy hazahívják az özvegyet. Erzsébet azonban nem hagyta el otthonát és kedves szegényeit. Nemet mondott II.Frigyes császárnak is, midőn feleségül kérte. Nem érdekelte már a földi hatalom és gazdagság. A királyi koronánál többre becsülte Assisi Szent Ferenc köntösét, amit Hugolin bíboros küldött neki ajándékba. Ekkor már ő is a szent szegénység jegyese volt és élete hátralévő éveit a szegények és a betegek gondozásának szentelte.
Halála előtt néhány nappal megjelent neki Jézus és meghívta a mennyországba. Erzsébet boldogan mondott igent és mosolyogva, barátként fogadta a halál angyalát. Halála után néhány évvel, szentté avatása alkalmával fölbontották sírját. Fölravatalozták a templomban és II.Frigyes rátette a királyi koronát, amit Erzsébet visszautasított életében. A földön nem tudtam királynévá tenni, mondotta, Isten kezéből vette át az örök élet koronáját.