Tours-i Szent Márton

Szent Márton 316 körül született a Római Birodalom Pannónia tartományában található Savariában, azaz a mai Szombathelyen. Édesapja római katonatiszt volt. Márton születésekor a kereszténység még csak elterjedőben volt a Római Birodalomban, így szülei pogányok voltak. Születése előtt 3 évvel (313-ban) adta ki Nagy Konstantin császár az első türelmi rendeletet, a Milánói ediktumot. Ezzel megszűnt a keresztények üldöztetése.
Márton fiatalon beállt a hadseregbe, katonai karriert választva. Későbbi találkozása a koldussal más életutat adott neki: remeteként kezdett élni Galliában. 375-ben Tours közelében megalapította Marmoutier kolostorát. 371-ben tours-i püspökké avatták. Ezután Márton jó pásztorként szolgálta a rá bízott híveket: legendák keringtek békeszeretetéről, segítőkészségéről, gyógyításairól és ördögűzéseiről. Földi életét 397-ben fejezte be. A hagyomány november 11-re teszi Szent Márton temetését. Rómában a 6. század óta ünneplik.
Személyéhez több legenda is kapcsolódik, itt csak hármat említek meg.
Még ifjú katonaként a hadseregben szolgálatot teljesített Amiensben, amikor a városkapu előtt járva meglátott egy didergő koldust, akit megszánt és köpenyét kardjával kettévágva felét odaadta neki. Éjszaka Krisztus jelent meg álmában, magán viselve a fél köpenyt.
Püspökké választása elől a szerény és alázatos Márton libák közé bújt, de amikor a város polgárai keresték őt, a libák gágogni kezdtek és ez árulta el rejtekhelyét.
Történt, hogy Márton misézni indult a katedrálisba, amikor egy koldust látott a templom előtt. Kísérőjét utasította, hogy hozzon a koldusnak valami meleg ruhát, de a mise viszont kezdődött. Így Márton köpenyét a koldusnak adta, ő pedig a koldusnak szánt zsákszövetből készült ruhában misézett.
Lacz Szabolcs