Rózsafüzér királynője

E szép ünnepet V. Szent Piusz pápa rendelte el 1573-ban, annak a nagy győzelemnek emlékére, amelyet a keresztény seregek 1571-ben a lepantói tengeri ütközetben vívtak ki a pogány törökök felett. Ettől kezdve a török birodalom hanyatlásnak indult. Ebből a "hanyatlásból" szegény hazánk bő száz évet még elszenvedett, és a Balkánon még a XIX. század második felében is meghatározó politikai tényező volt. Az ünnepet 1716-ban felvették a római kalendáriumba, 1913-ban pedig áttették a győzelem napjára, október 7-re.
"A racionalisták mosolyognak, ha rózsafüzérüket pergető és ugyanazokat a szavakat ismétlő embereket látnak. De az, akit magasabb fény tölt be, megérti, hogy a szeretetnek csak egy szava van, és ha ezt a szót százszor mondjuk is el, sohasem ismételjük!" - vélekedik Lacordaire, a híres francia szónok.
"Elődeink példája nyomán mi is ajánljuk a családi rózsafüzér imádságot. A II. vatikáni zsinat külön is hangsúlyozza, hogy a család a társadalom legkisebb sejtje, ahol a családtagokat a közös szeretet és a közös ima köti össze. Az ilyen család házi szentéllyé válik. Szentély, ahol mindenki megmarad saját feladatkörében, de együtt keresik az igazságot, együtt gyakorolják a szeretet tetteit, együtt szolgálják testvéreiket; részt vesznek a helyi keresztény közösség apostolkodásában és liturgikus életében, és együtt imádkoznak. Ha mindez hiányzanék, hol lenne a keresztény család? Jó volna a családi közös imát újra fölfedezni!" (VI. Pál pápa: Marialis Cultus, 52)