Boldog Meszlényi Zoltán: a kommunizmus vértanúja

A boldoggá avatás jelentőségéről Erdő Péter bíboros elmondta: „Magyarországon Meszlényi Zoltán lesz az első vértanú, aki a kommunizmus áldozatai közül eljut a boldogok sorába. Magyarországon eddig inkább a háború áldozatait és a korábbi időszakok tanúságtevőit avatták boldoggá. A környező országokban számos vértanút és hitvallót avattak már boldoggá, sőt szentté, azok közül, akik a sztálinista korszak börtöneiben és lágereiben vesztették az életüket. Most hazánkban is egy vértanú püspököt avathatunk boldoggá.
Az ő sorsa szorosan összefonódott az akkori magyar egyház történetével, benne Mindszenty prímás sorsával, hiszen őt azért vitték el, mert elvállalta a káptalani helynökké való megválasztását. A Rákosi-féle hatóságok azt követelték, hogy Beresztóczy Miklós legyen a helynök, de olyan nyomást gyakoroltak, hogy ettől a választás már nem volt szabad, vagyis egyházjogilag nem lett volna érvényes. Meszlényi Zoltán a fenyegetés dacára – hiszen fenyegetés volt – nem szívesen, de végül is elvállalta ezt a tisztséget. Csak azért, hogy az egyházmegyének törvényes vezetése legyen, miközben Mindszenty bíboros már a börtönben volt, Drahos János helynök pedig meghalt. Ezért adta az életét.
A boldoggá avatásának fő oka, motívuma egyértelműen és csakis a vértanúság. Kétféle boldoggá avatási per van, az egyik, amely vértanúság címén folyik, a másik pedig, ami minden egyéb esetben, vagyis a hősies erények és a csodák alapján. Vértanúság esetén boldoggá avatási szintig nincs szó arról, hogy csodás imameghallgatást kellene bizonyítani, hanem a vértanúság tényét kell tanúsítani. Ezt mondta ki hitelesen XVI. Benedek pápa az idén, július 3-án, ezért kerülhet sor a boldoggá avatásra.”

Részlet Meszlényi Zoltán 1945. július 8-ai papszentelés alkalmával mondott beszédéből:
"Az élet, különösképpen a pap élete katonáskodás a földön, a lelkipásztorkodás örökös küzdelem saját gyarlóságunkkal, s azoknak az embereknek örök gyarlóságával, akik között élnünk kell, mint a szent titok kiszolgáltatóinak. A világ az ő démoni erőivel mindig ellentétes beállítottságú az Egyházzal szemben, mert nem tudja elviselni az erkölcsért és a jóért folytatott harcot, s ennek a harcnak végső kimenetelébe vetett győzedelmes hitét, mellyel az Egyház napjai előtte jelentkeznek."