Magyarok Nagyasszonya

István, a szent életű magyar király, trónörökös hiányában, 1038. augusztus 15-én, a székesfehérvári palotában az ország vezető emberei előtt országát, népét és szent koronáját egyszer s mindenkorra Jézus anyjának, a Boldogságos Szűz Máriának ajánlotta fel. Így lettünk aztán Európában elsők abban, hogy Jézus anyja a mi Nagyasszonyunk és patrónánk lett; országunk pedig Mária országa. Ezt a természetfeletti kapcsolatot Mária és Magyarország népe között a Szent István halálát követő belvillongások sem tudták elhomályosítani. Mi több, Szent László, a lovagkirály uralma idején még szebben kivirágzott.
"Tatárral és törökkel szemben egyaránt Jézus és Mária nevét kiáltva védte életét, hitét és övéit a középkor magyarja, mikor pedig az 1683. szeptember 12-én, a Bécs melletti Kahlenbergben lezajlott csatában visszaszorították a török szultán seregeit, megkezdődhetett a magyarországi török uralom felszámolása."
1693-ban I. Lipót király a török hódoltság alóli felszabadulás emlékére megismételte első szent királyunk egykori felajánlását Nagyaszonyunknak. Tette ezt egyéni hálából is. Az egyházi élet újjászervezésében ismét nagy szerepet játszott a "mindörökké áldott Nagyasszony!"
1896-ban, a magyar millenium alkalmából, Vaszary Kolos bíboros, esztergomi hercegprímás kérésére XIII. Leó pápa Magyarország számára engedélyezte az ünnepet a fent említett esemény emlékére. Eleinte október második vasárnapján ünnepelték, majd Szent X. Piusz pápa október 8-ra tette át az ünnepnapot. A II. Vatikáni zsinat után a Magyar Katolikus Püspöki kar visszatette szeptember 12-re, 1984-től ismét október 8-án üljük.
Érdekes, hogy mi magyarok voltunk azok, akik elsőként tiszteltük Nagyasszonyunknak Máriát. Vagyis nemzeti Patrónánknak. Jóval később csatlakozik hozzánk Bajorország, 1620-ban, a fehérhegyi csata után kezdték nemzeti Patrónaként tisztelni Máriát, s 1916-tól ünneplik. Franciaországot XIII. Lajos király ajánlotta föl Máriának 1638-ban és Nagyboldogasszonykor emlékeznek rá. Ausztriát III. Ferdinánd ajánlotta fel Máriának, 1647-ben; ők december 8-án ünneplik. Lengyelországot János Kázmér lengyel király ajánlotta Máriának 1656-ban. A Mexikói Alkirályságot 1754-ben, majd 1821-ben egész Mexikót, 1910-ben pedig egész Latin-Amerikát helyezték a Szűzanya oltalmába. XIII. Leó pápa adta a jóváhagyást arra is, hogy Katalónia és Dél-Ázisa is patrónájaként tisztelje. Az angol püspökök 1893-ban Angliát is neki ajánlották fel.