friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

Dr. György Attila: Krisztus Király Ünnepe

De igen! Bizonyos értelemben. Gondoljatok csak a nagypénteki jelenetre Pilátus előtt! Szánalmas mosoly szalad végig a helytartó arcán, midőn Jézus királynak vallja magát. Kacagnak a hóhérok, ócska bíbort dobnak véres hátára, nádat adnak a kezébe és tövisből fonnak néki koronát. Így ültetik a kereszt trónjára ezt a szánalmas és kikacagott királyt. Nem csoda, ha a csőcselék ezt kiáltja: nem akarjuk, hogy rajtunk uralkodjék! Jézus pedig hallgat, mert senkire sem akarja ráerőltetni uralmát. Neki szabad, szeretetből szolgáló emberekre, nem is szolgákra, hanem barátokra van szüksége. Nincs, nem lehet emberhez méltó élet ott, ahol az erőszak uralkodik. Krisztus felkínálja országát, de nekünk kell kérnünk: jöjjön el a te országod!
Ha nektek más király kell, ám legyen! Válasszatok istenkedő embereket és majd megtapasztaljátok: nincs kegyetlenebb isten az embernél. A neves német író, Heinrich Böll mondotta egy Izraelben tartott előadásában: "századunk a foglyok és menekültek százada." Hozzátehetjük: a gázkamrák, a koncentrációs táborok, a diktátorok százada. Vajon miért süllyedünk ilyen mélyre? Mert csatlakoztunk a félrevezetett tömegekhez és velük kiáltottuk Jézus felé: Nem akarjuk, hogy rajtunk uralkodjék! Ha elméletben el is fogadtuk a szeretet parancsát, a gyakorlati életben a hatalom, a tudomány, a művészet útjain kerestük és keressük boldogulásunkat. Sokáig azt hittük mi keresztények is, hogy a szeretet egy parancs a többi közül és erkölcsi életünk tápláléka. Gyakorlása az életszentség feltétele. Ám hovatovább oda jutottunk, hogy fölismertük: a szeretet komolyan vétele élet s halál kérdése az emberiségnek. Ha nem használjuk föl roppant energiáit, puszta életünk is veszélybe kerül. És mert ez így igaz, ezért nem küldhetjük Jézust a feledés utcájába. Emberi tudásunk, a gondolat egyre vastagodó burokként öleli körül földünket. Ám ez is gyilkos öleléssé válhat, ha nem egészítjük ki a szeretet atmoszférájával. Nézzetek csak körül a mindennapi életben!