Jakob Streit: A keresztfa

Názáretben együtt volt néhány kisfiú és közöttük volt a gyermek Jézus is. Arról beszélgettek, hogy ha majd felnőnek és hivatást választanak, mik szeretnének lenni. Az egyik így szólt: „Aranyműves szeretnék lenni és pompás koronát meg mindenféle arany holmikat készítenék királyoknak.” Egy másik józanul ezt mondta: „Én pásztor szeretnék lenni, minden nap a szabad ég alatt legeltetném a juhokat és amikor vihar közeledik, biztonságos istállóba vezetném őket.” A harmadik katona akart lenni, vadállatok ellen harcolni és fényes fegyvereket hordozni. A negyedik kertész szeretett volna lenni: „Az egész földet illatos rózsákkal és liliomokkal és színes virágokkal akarom beültetni, hogy mindenütt jó illat legyen.” Az ötödik halász akart lenni és a tengeren hajózni és minden nap hálót vetni. Csak egy gyermek hallgatott: Jézus. Mindnyájan ostromolni kezdték: „Mondd el nekünk, mi szeretnél hát te lenni?” – „Nem mondhatom el nektek” mondta ő. De társai erősködtek, hogy majdani hivatásáról adjon valamilyen jelet nekik. Végül ezt mondta: „Mindnyájatok hivatásából lesz valami az enyémben: aranyműves leszek, és a bölcsesség aranyát fogom kovácsolni. Pásztor leszek, és megkeresem az eltévedt juhokat. Katona leszek, és harcolni fogok a világ minden gonoszsága ellen. Kertészként magokat fogok a földbe vetni. Olyan szeretnék lenni, mint egy széles folyó, hogy megitathassak minden teremtményt.” Elcsodálkoztak mindezen a fiúk és az egyik ezt kérdezte: „Honnan fogod majd azt a sok vizet venni?” – Ám ő így válaszolt: „Az a víz az élő ige lesz, ami megteremtette az eget és a földet.” S amikor Jézus szavaitól minden fiú elkomolyodott és gondolkodóba esett, így szólt hozzájuk: „Kövessetek engem az erdőbe, ott megmutatom nektek azt a fát, amelyből majd trónusomat fogják készíteni.” A mezőkön és dombokon át az erdőbe vezette őket; ott egy különös fajtájú fa állt, amilyet a fiúk még sohasem láttak. A gyermek Jézus felvett egy hegyes követ és a kéregbe egy kicsiny kereszt jelét karcolta bele. „Ez a fa lesz egykor a trónusom, és róla tekintek majd le Jeruzsálemre.” Amikor tehát így beszélt, leült a fa lábához és jelezte a fiúknak, hogy hagyják most egyedül. Barátai csendesen mentek hazafelé és így beszéltek egymás közt: „Olyan furcsa, amit mondott és mégis, mintha minden szavában igazság lenne.”