friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

II. JÁNOS PÁL PÁPA 2000. ÉVI JUBILEUMI KERESZTÚTJA

XII. állomás: Jézus meghal a kereszten

Imádunk Téged Krisztus és áldunk Téged, mert Szent Kereszted által megváltottad a világot.

,,Atyám, bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit cselekszenek'' (Lk 23, 34).
Szenvedésének csúcspontján sem feledkezik meg Krisztus az emberről, főleg azokról nem, akik közvetlen okai szenvedéseinek. Ő tudja, hogy az embernek minden másnál jobban szüksége van a szeretetre; szüksége van az irgalomra, mely éppen ebben a percben árad ki a világra. ,,Bizony mondom neked, még ma velem leszel a Pradicsomban'' (Lk 23,43). Így válaszolt Jézus a jobbján függő latornak, amikor az kérte: ,,Jézus, emlékezzél meg rólam, amikor eljutsz országodba'' (Lk 23,42). Új élet ígérete ez. Íme, Krisztus szenvedésének és hamarosan bekövetkező halálának első gyümölcse. A remény szava az ember felé.
A kereszt lábánál ott állt az Anya és mellette a tanítvány, János evangélista. Jézus így szólt: ,,Asszony, íme a fiad!'', majd a tanítványhoz: ,,Íme a te anyád!'' ,,És attól az órától fogva magához vette őt a tanítvány'' (Jn 19,26-27).
A szívéhez legközelebb állóknak szóló végrendelet ez. Az Egyháznak szóló végrendelet. A haldokló Jézus akarja, hogy Mária anyai szeretete átölelje mindazokat, akiknek ő ad életet, az egész emberiséget.
Röviddel ezután Jézus felkiáltott: ,,Szomjazom'' (Jn 19,28). Az egész testet égető szörnyű láz kiáltása. De ez az egyetlen szó, amely a fizikai szenvedéséről beszél.
Ezután Jézus így szólt: ,,Istenem, Istenem, miért hagytál el engem?'' (Mt 27, 46; vö. Zsolt 21, 2). - A zsoltár szavai ezek, melyet imádkozott. Elsődleges jelentése mögött e mondat az Atyával való bensőséges egységéről beszél. Földi életének utolsó perceiben Jézus gondolata az Atyához fordul. A dialógus immár kizárólagosan a haldokló Fiú és a szeretet áldozatát elfogadó Atya között zajlik.
Amikor eljött a kilencedik óra, Jézus fölkiáltott hangos szóval: ,,Beteljesedett!'' (Jn 19,30.)
Íme, a megváltás műve beteljesedett. A küldetés, amiért eljött a földre, elérte célját. A többi az Atyára tartozik: ,,Atyám, a kezedbe ajánlom lelkemet!'' (Lk 23,46.) E szavakkal kilehelte lelkét.
,,Akkor a templom függönye kettéhasadt...'' (Mt 27, 51). Abban a pillanatban, amikor az új és örök szövetség főpapja belépett oda, megnyílt a jeruzsálemi templomban a ,,szentek szentje''.

Könyörgés
Urunk, Jézus Krisztus, aki halálküzdelmedben sem maradtál közömbös az ember sorsa iránt, és utolsó leheleteddel együtt az Atya irgalmába ajánlottad minden idők minden emberét gyöngeségeikkel és bűneikkel együtt, áraszd belénk és a jövendő nemzedékekbe szereteted Szentlelkét, nehogy közömbösségünk hiábavalóvá tegye bennünk halálod gyümölcseit. Megfeszített Jézusunk, aki Isten bölcsessége és hatalma vagy, tiéd a tisztelet és a dicsőség mindörökké.