Gyümölcsoltó Boldogasszony
  Urunk születésének hírüladása

Az Úr angyala köszönté a Boldogságos Szűz Máriát, és méhébe fogadá Szentlélektől Szent Fiát.

A Müncheni-kódex naptárában Máriának hirdetett napja, a szegedi eredetű Lányi-kódexben Testfogadó Boldogasszony, az Érdy-kódexben Asszonyunk Szűz Máriának szeplételen foganatja, a lőcsei kalendáriumban (1642) Boldogasszony fogadása, de már a Winkler-kódex naptárában és a Debreczeni-kódexben Gyümölcsoltó Boldogasszony, a moldvai csángó Gajcsánában Gyümöcsótó, az angyali üdvözlet napja. Mária megfogant a Szentlélektől. Már legrégebbi liturgikus emlékeink számon tartják.
A magyar vallásos néphagyományban Gyümölcsoltó Boldogasszony az oltás, szemzés napja. Országszerte máig általános szokás, hogy ezen az ünnepen lehet oltani, szemezni a fákat, hiszen Szűz Mária is most fogadta méhébe Jézust.
(Bálint Sándor: Ünnepi Kalendárium I.)

Az evangéliumi történetet már a II. századi hitvallás megfogalmazta, az V. században már több helyen, a VII. században pedig a megtestesülés misztériumát különös ünnepélyességgel tartották meg. 692-ben a III. konstantinápolyi zsinat helyesnek ítélte a nagyböjti időben történő ünneplését, eszerint már hosszú múltra tekinthetett vissza. Ezt az ünnepet az ambrozián liturgiában (ma is advent VI. vasárnapjának evangéliuma) és Spanyolországban kivették a böjti időből, és karácsony előtt ünnepelték. Amikor e hittitokról imádkozunk, meghajlással vagy térdhajtással fejezzük ki tiszteletünket. A magyar múltat idézzük, amikor Padányi Bíró Márton följegyzése szerint az ünnepi szentmise liturgiájához hozzátartozott a leborulás szép hagyománya: "Karácsony napján és a Szűz Mária napjain, főképpen pedig Gyümölcsoltó Boldogasszony, vagyis az Ige testesülés és fogantatása napján, a misemondó pap az isteni szolgálatban lévő több társaival együtt az oltár eleibe mégyen. Ott a legelső, legalsó grádicson éppen a földig leborul, így imádja a megtestesült Igét és az isteni kegyességnek ebben kinyilatkoztatott titkát ilyen alázatossággal tiszteli." - Az ünnep nagyböjti jelentőségéről XVI. Benedek pápa tanítja: "A nagyböjti időszakban gyakrabban elmélkedünk a Szűzanyáról, aki a Kálvárián megpecsételte Názáretben kimondott igenjét. Jézussal, az Atya szeretetének tanújával egyesülve Mária megtapasztalta a lélek vértanúságát. Kérjük bizalommal az ő közbenjárását, hogy az egyház, küldetéséhez hűen, bátran tanúságot tegyen Isten szeretetéről az egész világnak."