Boldog-Szent Mór, a pécsi püspök

A hagyomány szerint magyar szülők gyermeke, Szent Márton hegyén, a mai Pannonhalmán volt diák István király uralkodása idején. Bencés szerzetes, akit a fegyelem megtartása miatt komoly próbára tett István király. 1036-tól pécsi püspök. Az 1046-ban történt lázadás alkalmával (amikor Gellért püspök több társával vértanúságot szenvedett) nem történt bántódása.
Egyike volt annak a három püspöknek, akik Endrét Székesfehérváron megkoronázták. 1055-ben tanúként aláírta a nevezetes Tihanyi alapítólevelet, mellyel I.Endre újabb bencés apátságot hívott életre.
Ő az első magyar származású bencés a pannonhalmi monostorban, egyben az első magyar író, aki (latinul) megírja Szent István, Szent Imre, valamint a két zoborhegyi bencés remete, Szent Benedek és Szent András életrajzát. A mű átdolgozva maradt ránk.
1070-ben halt meg. Tiszteletét a Szentszék 1848. július 22-én hivatalosan is megállapította, és IX. Piusz pápa bullában jóváhagyta. Ebben említi, hogy boldognak és szentnek is nevezték az évszázadok folyamán. A Martyrologium Romanum 2002. évi kiadása szentnek nevezi, ezért a "szent" jelzőt használjuk a magyar kalendáriumban is.