friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

Az alázatos királylány
                                   Árpádházi Szent Margit

Margit hűségesen kitartott Isten szeretete mellett, pedig több alkalma lett volna visszalépni. Édesapja több házassági ajánlattal is megkereste és ezek mellé azt a lehetőséget is magával hozta, hogy felmentsék fogadalma alól. Margit mindezekre nemet mondott. Olyan fejedelmeket utasított vissza, mint a II. Ottokár cseh vagy Anjou Károly szicíliai király. Ezzel együtt szívén viselte az ország sorsát és nem feledkezett meg hazájáról sem. Már egészen kisgyermek kora óta lelkesen tanulmányozta családja történetét. Ezt a Szent Margit Legenda is megemlíti:
„Ez szent szűz eszében forgatja vala gyakorta és néha egyebekkel is beszéli vala az ő nemzetének, eleinek életüket és életöknek szentségét. Azaz: Szent István királnak életit... Szent Imre hercegnek is ő életit... Szent László királnak életit... Szent Erzsébet asszonynak, az ő szerelmes nénjének szentséges életit...”
Margit életét fogadalmával megerősítve atyja akaratának megfelelően Magyarországért ajánlotta.
Szervezete legyengült, súlyos beteg lett, és tizenkét napi szenvedés kioltotta életét 1271. január 18-án a Nyulak szigeti kolostorban. Fiatalon, huszonnyolc évesen adta át lelkét az Úrnak.
Szentté avatását halála után hamar, 1271. június 13-án kérte V. István király (Margit bátyja) X. Gergely pápától. 1276-an már boldoggá avatták, de szentté avatási eljárása elhúzódott. Végül 1943. november 19-én avatta szentté XII. Piusz pápa.
Hamvai a róla elnevezett Margit-szigeten nyugszanak egy hatalmas vörös márványlap alatt.