A szamár és a bogáncs

A betlehemi házban, ahol József, Mária és a kis Jézus lakott, a pajtában a csacsi jó étvággyal ropogtatta az illatos szénát. Mióta megérkeztek, semmi dolga nem volt; a környékbeli parasztok mindennel ellátták őket, csak vizet kellett hoznia naponta egyszer a kútról. Az udvarról az ablakon át belátott a házba: ott bent Mária épp a kis Jézust fektette le aludni, József pedig a tüzet rakta meg éjszakára. A csacsi álmos lett: beballagott a pajtába, leheveredett az alomra és becsukta a szemét.
Az éjszaka kellős közepén valami furcsa fényre ébredt. Nem a tűz volt, és nem is az istállólámpa, de még csak a mécses vagy gyertya sem. Egy darabig hallgatózott, nagy, szőrös füleit jobbra-balra forgatta, előrehajtotta, hátracsapta, de nem hallott semmi különöset. Így hát már éppen folytatni akarta az alvást, mikor a pajta ajtajában megjelent József.
– Gyere gyorsan – szólt a csacsihoz –, kelj fel, hozok egy vödör tiszta vizet, igyál, mert aztán azonnal indulnunk kell! Álmomban figyelmeztetett egy angyal, hogy azonnal fogjam a Gyermeket és anyját, és meneküljünk, mert a gonosz király a Gyermek életére tör.
A csacsi nem sokat értett az egészből, de a gazdája vizet hozott neki, hát ivott. Csak akkor komorult el, amikor József sietős léptekkel egyre újabb és újabb csomagokat hozott be a pajtába.
– Hogyhogy? – csodálkozott a csacsi. – Elköltöznek? És azt várják, hogy én egyedül vigyem az összes holmit? Meg még az asszonyt és a Gyermeket is? Hát nem, hát azt már nem! Hiszen ehhez egy kétökrös szekér kellene!
De hiába háborgott magában: József rákötözte a hátára a legfontosabb holmikat, hiszen tudta, hogy messze, Egyiptom földjére kell menekülnie Máriával és Jézussal.
Bizony, mire minden csomagot rákötöztek, szegény csacsi alig látszott ki alóluk: csak a nyaka, a feje meg a patái. És akkor még ott volt Mária, aki kendőjébe takarva hozta karján az alvó kis Jézust.
– Ó, szegény csacsi! – nevette el magát Mária. – Hát hogy fogsz így megmozdulni?
– Nem tudom – gondolta a csacsi keserűen –, de vagy összerogyok, vagy leesik rólam ez az egész rakomány.
De csodálatosképpen egyik sem történt. Mária azonban elkomolyodott:
– Bátor és erős csacsi vagy. De nem kívánom tőled, hogy minket is a hátadon vigyél. Majd megyünk melletted. Gyere! Sietnünk kell.
Ettől a hangtól a csacsiból mintha elfújták volna a keserűséget. Amennyire csak tőle telt, annyira gyorsan és óvatosan emelgette a patáit, szaporázta lépteit.