Bemutatkozás Ügyintézés Miserend Hirdetések
FRISS HÍREK, LELKI ÉLET, PROGRAMOK
 KÖZÖSSÉGEK
 GONDOLATOK, IMÁK, ELMÉLKEDÉSEK
 SZENT KERESZTI ÜZENETEK
 ADOMÁNYOK - ADÓ 1%
 URNATEMETŐ
Budapest Külső-Ferencvárosi Szent Kereszt Plébánia
Pesti-Déli Espereskerület
1091 Budapest, Üllői út 145.
Telefon: (06 1) 378-03-56
Fax: (06 1) 378-03-56
E-mail: info@szentkeresztplebania.hu

   SZENT KERESZTI ÜZENETEK

2014. HÚSVÉT

Szépség és jóság

Kedves Művészek, jól tudjátok: igen sok belső és külső indítás van, ami inspirálhatja tehetségeteket. De minden igazi inspiráció hordoz valamit abból a leheletből, amellyel a Teremtő Lélek kezdettől áthatja a teremtés művét. Miközben ébren ügyel a mindenséget vezérlő titokzatos törvényekre, a Teremtő Lélek isteni lehelete találkozik az emberi szellemmel és ösztökéli ennek teremtő adottságait. A jót és szépet összekapcsoló, belső megvilágosítással érinti az emberi szellemet, és fölébreszti benne az ész és szív erőit, s közben képessé teszi, hogy elgondolása támadjon, és azt műalkotásban meg is jelenítse. Analóg módon, de joggal beszélünk kegyelmi pillanatokról, mert az embernek lehetősége nyílik arra, hogy élménye támadjon a fölötte álló Abszolútumról. (II. János Pál 1990)

A Szentatya levele volt az alapja 2014 februárjában a Ludvig múzeumban tartandó beszélgetésnek, ahol Jelenits István piarista szerzetes és Lovas Ilona Munkácsy-díjas képzőművész a szakrális teológiai és művészeti meghatározásán kívül a szép definiálásával foglalkozott.
A képzőművész II. János Pál pápa 1990-ben a művészeknek írt levelére hivatkozott, ahol a katolikus egyházfő a szépség mellé az igazságot helyezte. Lovas Ilona szerint egy alkotáson belül szükség van az esztétikumon való olyanfajta túllépésre tett kísérletre, mely nemcsak a kvalitás megmutatására, az önkifejezésre irányul, hanem annál bensőbb, lényegibb üzenetet keresve az igazságot kívánja megfogalmazni. Mindez a művésznő szerint alázattal érhető el.
Jelenits István a szépség és jóság értelmezésén kívül többek között az egyházművészet, a szakrális művészet és a vallásos művészet különbségére hívta fel a figyelmet. Értelmezése szerint a templomi művészet – itt építészetre, képzőművészetre és zenére egyaránt gondolunk – arra hívatott, hogy a liturgia tartalmát felerősítse, annak üzenetét támogassa. Ehhez viszont szükség van a teológia és a művészet találkozására, a dialógus kialakítására. A széppel kapcsolatban a piarista szerzetes elmondta, hogy a szép szubjektív fogalom, melyet könnyen félreértelmezünk, és ezáltal kanonizáljuk azt, ami valójában utánzás, vagy giccs. A szép a jóságra tör, azáltal válik érvényessé. (forrás. Piarista hírlevél)
E hosszabb bevezetőt, azért írtam, mert elérkezett a templomunk a több mint húszéves rekonstrukciójának utolsó részéhez. Nem olyan régen készült el Mester Béla Utolsó vacsora alkotása, s ma már templom legnagyobb képének a felújítását tervezhetjük. A feladat nehézségéről elég csak annyit tudni, hogy kép mérete 50 négyzetméter, ami Magyarország legnagyobb szekkója. A képviselőtestület a lehetőségekhez képest a lehető legjobb, legszebb megoldást szeretné kiválasztani. A döntéshozóknak óriási a felelősségük, mert a festmény hosszú évekre, évtizedekre meghatározza a templom arculatát. A Főegyházmegye átérezve az ügy fontosságát, felajánlotta segítségét. Pályázatot hirdetett a kép megfestésére, létrehozott egy bizottságot, hogy meghozzák a döntést, hogy melyik alkotás kerülhessen fel a falra. A bizottság tagjai a Képzőművészeti Egyetem tanára, a Főegyházmegye művészettörténészei, meghívott rajztanár és egyházközösségünk képviselőtestületének tagjai, akiket a testület elnöke kért fel a feladatra. A pályázatra több festőművész is jelentkezett, de amikor meglátták, hogy mekkora képet kéne festeni, megdöbbentek, s visszaléptek.
A pályázat határideje lejárt, s most a bizottság legnagyobb feladata, hogy a Szentatya intelmeit meghallgatva, a jót és a szépet összhangba hozza, hogy Lovas Ilona és Jelenits István tanár úr szigorú kritériumainak eleget téve kiválassza a megfelelő alkotást, s olyan döntést hozzon, amely kiállja az idők próbáját, s az utódaink is büszkék legyenek rá.
B. Miklós

 

BEMUTATKOZÁS | ÜGYINTÉZÉS | HITOKTATÁSHIRDETÉSEK
Imádunk téged Krisztus és áldunk téged, mert Szent Kereszted által megváltottad a világot! SZENT KERESZT PLÉBÁNIA