Bemutatkozás Ügyintézés Miserend Hirdetések
FRISS HÍREK, LELKI ÉLET, PROGRAMOK
 KÖZÖSSÉGEK
 GONDOLATOK, IMÁK, ELMÉLKEDÉSEK
 SZENT KERESZTI ÜZENETEK
 ADOMÁNYOK - ORGONASÍPOK, ADÓ 1%
 URNATEMETŐ
Budapest Külső-Ferencvárosi Szent Kereszt Plébánia
Pesti-Déli Espereskerület
1091 Budapest, Üllői út 145.
Telefon: (06 1) 378-03-56
Fax: (06 1) 378-03-56
E-mail: info@szentkeresztplebania.hu

SZENT KERESZTI ÜZENETEK

2010. OKTÓBER

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
A hívő ember és a politika

A pap és a lelkivezető feladata

Az egyház a modern körülmények között fontosnak tartja, hogy a papokat a közvetlen politikai szereptől távol tartsa. Nem azért, mert mégiscsak mocskosnak találjuk a politikát, és legalább a papokat kicsit tisztábbnak szeretnénk látni, hanem azért, mert a pap feladata az evangélium hirdetése és a kegyelem közvetítése. A politika az egyház felfogása szerint szükségszerűen különböző utakra tereli az embereket, még a keresztényeket is. Az egyház örül, ha egy-egy párt kijelenti, hogy keresztény eszméket igyekszik érvényre juttatni a politikai életben, de egy ilyen párt sem sajátíthatja ki magának a kereszténységet, nem mondhatja: csak én vagyok keresztény és minden kereszténynek mellettem a helye. Nem vonhatom kétségbe annak a kereszténységét, aki egy másik párthoz tartozik. Bár a nevemben van, hogy keresztény párt vagyok, de ha valaki keresztény létére mást választ, nem mondhatom: micsoda keresztény az ilyen. Lehet, hogy őt ugyanolyan keresztény megfontolások késztetik arra, hogy a másik párthoz csatlakozzék. Ezt nem vonhatom kétségbe, nem bírálhatom felül.                               
A pap azért sem politizálhat, mert neki egyetemesebbnek kell lennie. Ezt tréfásan úgy szoktam mondani – diákok közt élek -: ha egy diáklelkipásztor futballdrukker, és például az MTK-nak szurkol, nem jó, ha kitett jelvénnyel ül be gyóntatószékbe, mert akkor a fradisták azt mondják: csak nem fogok gyónni egy MTK drukkernél! Tehát a papnak lehet személyes meggyőződése arra nézve, hogy melyik pártnak van igaza, s még szavazhat is rá, de véleményét nem hirdetheti a szószékről keresztény programként. Az evangélium hirdetését sem keverheti össze személyes meggyőződésével. De egy dolgot kötelessége megtenni, akár a prédikációjában is: buzdítani kell a híveket arra, hogy a ne vonuljanak ki a politikai életből, hanem keresztény lelkiismeretük szerint, Isten előtt való felelősségük tudatában vegyenek benne részt.
De a lelkivezető sem mondhatja azt, hogy ha te keresztény vagy, ezt tedd. S ha esetleg azt kérdezik tőle: önnek mi a véleménye, s szeretnének konfrontálódni, akkor – nem mint lelkivezető, hanem mint X.Y. – azt mondhatja a lelkivezetettjének: leteszem a stólát, s amennyiben a személyes véleményemre kíváncsi, akkor ez a véleményem. De ezt ne keverjük össze a lelkivezetői tekintélyemmel.
Sajnos manapság az a helyzet, s nekem meggyőződésem, hogy ez megint a jelenlegi politikai állapot éretlenségéből adódik, hogy a politikai ellenfelek önkéntelenül egymás emberi értékében is kételkednek. Ez máshol olyan világban ahol nem volt erre ok, nincs így. Két ember, aki különböző párthoz tartozik, s politikai vitába bonyolódik, nem riad meg, ha gyermekeik egymásba szeretnek, s egyikük fia feleségül akarja venni a másik lányát. Nálunk egymás emberi becsületében is kételkednek a politikai ellenfelek. E körülmények között a papnak az Isten mindenkire ráragyogó kegyelmét, várakozását, reménységét kell képviselnie, amikor az emberekhez fordul. S ezért kockázatos, hogyha a pap túlságosan direkt módon lobogtatja politikai meggyőződését.

 

BEMUTATKOZÁS | ÜGYINTÉZÉS | HITOKTATÁSHIRDETÉSEK
Imádunk téged Krisztus és áldunk téged, mert Szent Kereszted által megváltottad a világot! SZENT KERESZT PLÉBÁNIA