Bemutatkozás Ügyintézés Miserend Hirdetések
FRISS HÍREK, LELKI ÉLET, PROGRAMOK
 KÖZÖSSÉGEK
 GONDOLATOK, IMÁK, ELMÉLKEDÉSEK
 SZENT KERESZTI ÜZENETEK
 ADOMÁNYOK - ORGONASÍPOK, ADÓ 1%
 URNATEMETŐ
Budapest Külső-Ferencvárosi Szent Kereszt Plébánia
Pesti-Déli Espereskerület
1091 Budapest, Üllői út 145.
Telefon: (06 1) 378-03-56
Fax: (06 1) 378-03-56
E-mail: info@szentkeresztplebania.hu

SZENT KERESZTI ÜZENETEK

2010. OKTÓBER

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
A hívő ember és a politika

2010. október 3-án ismét választások lesznek Magyarországon, ami nagyon sok hívő embernek okoz problémát. Felvetődnek bennük a kérdések, aggodalmak: részt kell-e venni rajta, biztos, hogy jól döntök majd, egyáltalán keresztény embernek kell-e egyáltalán politizálni. Újságunk alapelve, hogy kerüli a politikát, és ettől csak nagyon ritka esetben tér el. A mostani választások előtt Jelenits István gondolatait közöljük, amit útmutatónak, irányt adónak szánunk, hogy a hívő ember miként viszonyuljon a politikához.

A modern világban a technika fejlődése és a társadalmi élet differenciálódása a politika minden ember életébe behatol, nem lehet tőle függetlenül létezni. Ha mégis ezt szeretnénk, akkor ki kell vonulni a világból. Aki a politikától idegenkedik, s azzal nem akar semmiféle kontaktusba kerülni, az lényegében belső emigrációba kényszerül. Jézusnak ma sokkal inkább konfrontálódnia kellene politikai kérdésekkel, mint ahogy konfrontálódott a római világ peremén fekvő vidéken. Ott még a vezető szerepet játszó emberek is inkább a politika távoltartásán, egy mikroklíma viszonylagos védelmén, fenntartásán munkálkodtak, és nem gondoltak arra, hogy például arisztotelészi értelemben politizáljanak. Hozzáteszem, Arisztotelész egy olyan társadalomban beszélt a politika fontosságáról, ahol a polgárok rabszolgák munkájából éltek, s a rabszolgák tömege eleve ki volt zárva a politikából.
Igaz, hogy sok keresztény gyanakvással nézi a politikai elkötelezettséget, a politikával való foglalkozást, de ennek az az oka, hogy a politikai közélet sokfajta megalkuvásnak és tisztességtelenségnek lett a színhelye; nem csak most, a korábbi években is. Igényes keresztény családokban nem örülnek, ha valamelyik családtag politikusnak készül. Féltik, mert úgy gondolják, a politikai életben csak akkor boldogulhat gyermekük, ha engedményeket tesz erkölcsi eszményeiből. Az elmúlt évtizedekben a diktatúra is sok mindent megtett azért, hogy a keresztény emberben megerősödjék az a meggyőződés: amennyiben vállalja hitét, nem kaphat politikai szerepet. Azt mondták, a vallás magánügy, megtűrt eleme a társadalomnak, a hívőnek vissza kell vonulnia a templom falai közé.
Magyarországon a Nyugat által régen túlhaladott politikai mintát tapasztalhattak meg az emberek, emiatt kell most keresnünk azt, hogy lehet egészségesebben politizálni, illetve hogyan léphet fel egy keresztény gondolkodású csoport a politikai életben. Valószínűleg nem azokban merül fel kétely a politikával kapcsolatban, akik politikai szerepre vágynak, hanem azokban, akik a rossz emlékeket őrzik a régi világból, s ezek a rossz történelmi emlékek jelennek meg akkor, amikor most egy előre vezető utat keresnek. Lehet, hogy éppen nekik kell bizonyítaniuk – küzdelmek árán és kockázatok között – hogy tisztességesen is lehet politizálni és sikereket elérni. Esetleg úgy, hogy hosszabb távon eredményt ér el az az etikus magatartás, amely rövidtávon előnytelennek látszik.

 

BEMUTATKOZÁS | ÜGYINTÉZÉS | HITOKTATÁSHIRDETÉSEK
Imádunk téged Krisztus és áldunk téged, mert Szent Kereszted által megváltottad a világot! SZENT KERESZT PLÉBÁNIA