Bemutatkozás Ügyintézés Miserend Hirdetések
FRISS HÍREK, LELKI ÉLET, PROGRAMOK
 KÖZÖSSÉGEK
 GONDOLATOK, IMÁK, ELMÉLKEDÉSEK
 SZENT KERESZTI ÜZENETEK
 ADOMÁNYOK - ORGONASÍPOK, ADÓ 1%
 URNATEMETŐ
Budapest Külső-Ferencvárosi Szent Kereszt Plébánia
Pesti-Déli Espereskerület
1091 Budapest, Üllői út 145.
Telefon: (06 1) 378-03-56
Fax: (06 1) 378-03-56
E-mail: info@szentkeresztplebania.hu

SZENT KERESZTI ÜZENETEK
2009. NOVEMBER

VERDI: REQUIEM

A halottak lelki üdvéért mondott mise sok változás után 1570-ben nyerte el a katolikus egyházban máig érvényes szövegét és liturgiáját. Kezdő szavairól — Requiem aeternam (Örök nyugodalom) — nevezik általánosan Requiemnek. Magában foglalja a szentmise szövegét, de hiányzik belőle az örvendező Gloria, helyet kapott viszont benne Celanoi Tamás (1190-1260) megdöbbentő erejű költeménye az utolsó ítéletről. (Dies irae = a harag napja)
    A halállal való szembenézés megrázó gondolata, a végítélet víziójának drámaisága igen sok zeneszerzőt inspirált a gyászmise szövegének megzenésítésére. A legismertebbek: Mozart, Cherubini, Berlioz, Liszt, Dvořák, Bruckner, Britten és természetesen Verdi Requieme.
    1868-ban kezdte komponálni, eredetileg Rossini emlékének akarta szentelni, úgy, hogy a gyászmise minden tételét más-más kortárs zeneszerző alkotta volna. Ő maga meg is írta az utolsó, Libera me kezdetű tételt. Ez a terv a pályatársak közömbössége, vagy hiúsága miatt nem valósulhatott meg, így azután Verdi néhány év múlva maga fejezte be a művet és azt a kor egyik legnagyobb írója és hazafia, Alessandro Manzoni emlékének ajánlotta. A mű első előadására a milánói San Marco székesegyházban került sor 1874. május 22-én, a zeneszerző vezényletével.
    A közvéleményben elterjedt szólás szerint a Requiem Verdi legszebb operája. Sokan rosszallólag értik ezt (pl. Hans von Bülow, a kor híres karmestere, Liszt Ferenc veje), teátrálisnak, külsőségesnek tartják a zenét, melynek szépségei öncélúak és függetlenek a szakrális mondanivalótól. A méltatók túlnyomó többsége és az utókor töretlen csodálata azonban Verdit igazolja, aki az operák komponálása során mesteri fokra fejlesztett zenei kifejező eszközöket tökéletesen a szöveg és a mondanivaló szolgálatába állítja. Ez a zene hol lírai, hol drámai; kifejez áhítatot, alázatot, megrendülést, félelmet, szomorúságot, belenyugvást, Isten dicsőítését és könyörgést hozzá — és, ami a legfontosabb, minden ütemében az ember, a halállal szembekerülő ember szólal meg.

 

BEMUTATKOZÁS | ÜGYINTÉZÉS | HITOKTATÁSHIRDETÉSEK
Imádunk téged Krisztus és áldunk téged, mert Szent Kereszted által megváltottad a világot! SZENT KERESZT PLÉBÁNIA