Bemutatkozás Ügyintézés Miserend Hirdetések
FRISS HÍREK, LELKI ÉLET, PROGRAMOK
 KÖZÖSSÉGEK
 GONDOLATOK, IMÁK, ELMÉLKEDÉSEK
 SZENT KERESZTI ÜZENETEK
 ADOMÁNYOK - ORGONASÍPOK, ADÓ 1%
 URNATEMETŐ
Budapest Külső-Ferencvárosi Szent Kereszt Plébánia
Pesti-Déli Espereskerület
1091 Budapest, Üllői út 145.
Telefon: (06 1) 378-03-56
Fax: (06 1) 378-03-56
E-mail: info@szentkeresztplebania.hu

SZENT KERESZTI ÜZENETEK
2009. DECEMBER

VI. Pál pápa
(1963 –1978)

Az egyházat nyitottá tette más vallások és a nem keresztény világ felé. Ennek jegyében létrehozta a nem keresztények titkárságát és a nem hívők titkárságát.  A Nostra aetate-t (Korunkban) a II. vatikáni zsinat történelmi nyilatkozatát következetesen alkalmazta, amely a katolikus egyház kapcsolatáról szól a nem keresztény vallásokkal, amely elítéli az antiszemitizmust, és párbeszédre szólít fel. „Nem hívhatjuk segítségül Istent, mindenek Atyját, ha nem tekintünk testvérnek bizonyos embereket, akik pedig Isten képmására vannak teremtve. Az ember kapcsolata az Atya Istennel és az ember kapcsolata az embertestvérekkel oly szorosan összetartozik, hogy az Írás azt mondja: "aki nem szeret, nem ismeri Istent" (1Jn 4,8). Nincs tehát alapja semmiféle elméletnek vagy gyakorlatnak, mely ember és ember, nép és nép között diszkriminál az emberi méltóság és a belőle fakadó jogok tekintetében
Ezért az Egyház -- mint Krisztus lelkületétől idegen dolgot -- elítéli az emberek faj, bőrszín, társadalmi helyzet vagy vallás alapján történő bármilyen diszkriminációját. Ezért a Szent Zsinat Szent Péter és Pál apostol nyomában járva nyomatékosan kéri a Krisztus-hívőket, hogy "kifogástalan életet élve a pogányok között" (1Pt 2,12), ha lehetséges, amennyibe rajtuk áll, békében éljenek mindenkivel, hogy valóban fiai legyenek az Atyának, aki a mennyekben van.”
A megértésre, az előítéletek és félreértések leküzdésére felszólító nyilatkozat új fejezetet nyitott az egyház és a zsidók kapcsolataiban. „A Nostra aetate a zsidók és keresztények, mindenekelőtt a zsidók és a katolikusok közötti kiengesztelődési folyamat kezdetét fémjelzi” - mondta Walter Kasper bíboros.
Enciklikái közül a szociális igazságot hirdető Populorum progressio (1967. március 26.) kedvező visszhangot váltott ki, viszont a papi nőtlenséghez ragaszkodó Sacerdotalis coelibatus (1967. jún. 24.) és a születésszabályozást elítélő Humanae vitae (1968. júl. 25.) egyházi körökben is éles vitát keltett, az egyházon kívül, pedig egyenesen heves reakciót váltott ki. „Mélységes tiszteletemről biztosítom azért is, amit hősies magára maradottságnak lehet nevezni, s amelynek, Szentséges Atyám, most minden terhét viseli” – írta neki a nagy protestáns teológus, Karl Barth ebben a helyzetben. Az első probléma talán az volt, hogy mindenki többet várt a Zsinattól, több újítást pl: Azt, hogy nősülhessenek a papok, nők is lehessenek papok, stb. Amikor rájöttek, hogy ebben a kérdésben nem történt semmi változás, rengeteg pap és apáca vagy szerzetes hagyta ott rendjét, vagy lépett ki az egyházból. A másik probléma a fogamzásgátlás volt, amit szintén elutasított a pápa. Emiatt rengetegen fellázadtak ellene.

 

BEMUTATKOZÁS | ÜGYINTÉZÉS | HITOKTATÁSHIRDETÉSEK
Imádunk téged Krisztus és áldunk téged, mert Szent Kereszted által megváltottad a világot! SZENT KERESZT PLÉBÁNIA