HITIGAZSÁGOK

BÚCSÚ

Mi a búcsú?

A búcsú Isten színe előtt a már megbocsátott bűnökért járó, ideigtartó büntetések elengedése, melyet a keresztény hívő, aki megfelelően fölkészült és teljesítette a kiszabott föltételeket, elnyer az Egyház segítségével, amely mint a megváltás szolgálója Krisztus és a szentek elégtételt nyújtó érdemeinek kincstárát hivatalosan kezeli és abban részesít.
A tisztítótűzben szenvedő lelkek magukon már nem tudnak segíteni, de a kegyelem állapotában vannak. Ezért számukra teljes búcsú nyerhető el. Földön élő embertársainkért imádkozhatunk, de búcsút nem nyerhetünk számukra. Aki szeretne búcsúban részesülni, annak - amíg a földön él - magának is van módja búcsú nyerésére.
A kegyelem állapota nélkül nem lehet búcsút nyerni.

Mi a különbség a részleges és teljes búcsú között?

A búcsú részleges vagy teljes, attól függően, hogy a bűnökért járó ideigtartó büntetéstől részlegesen vagy teljesen szabadít-e meg. Minden hívő nyerhet búcsúkat önmaga számára vagy az elhunytak javára.

Mikor és hogyan nyerhetünk búcsút drága halottainknak?

Akik Mindenszentek ünnepén (november 1.) és halottak napján (november 2.) betérnek egy templomba, és ott az alábbi feltételeknek eleget tesznek, 1-1 megholtnak nyerhetnek búcsút. Akik november elsejétől 8 napon át valahányszor temetőbe mennek (az urnatemetőnk is az), a feltételek mellett naponta 1-1 személynek nyerhetnek búcsút.

A búcsú elnyerésének feltételei:
1. Csak megholtakért nyerhetünk búcsút, ami nem más, mint a tisztítóhely büntetésének elengedése a búcsút kiesdeklő szeretetének mértéke szerint.
2. Minden búcsúnyeréskor el kell imádkozni egy Miatyánkot és egy Hiszekegyet a pápa szándékára, illetve a temetőben a halottakért is kell imádkozni.
3. Gyónni, áldozni kell.