Adventi elmélkedések
+ 18 +

Hogy lehetünk boldogok?

Karácsony szent ünnepére készülődve sokan és sokat emlegetik a meghitt boldogságot. Kérdés, hogy honnan is ered ez a boldogság? Hogyan tudjuk már földi életünkben is idevarázsolni a mennyország egy-egy darabkáját? Jézus urunk erre is egyértelmű választ adott:
„Mert aki meg akarja menteni életét, elveszíti azt, de aki elveszíti életét értem és az evangéliumért, megmenti azt.” (Mk 8,35)
Persze itt felsorolhatnánk a nyolc boldogságot (Mt, 5,3-12) is, mint kézenfekvő isteni tanítást. Mi is a lényege a fenti idézeteknek? Hogy hozhatunk boldogságot megfáradt, szürke életünkbe?
Talán úgy érezzük, hogy a tíz parancs, Jézus szavai gúzsba kötnek, nehezek, nem tudjuk megtartani őket. Pedig valójában pont ez a szabályrendszer az, ami szabaddá tesz. Akinek nincsenek bűnei, akinek nincsenek kínos titkai, akinek „önéletrajzában” büszkén vállalható jótettek szerepelnek, csak az tud bármikor, bárhol tükörbe nézni, bármikor, bárhol hitelesen megjelenni. A szabad ember pedig nincs bezárva a bűn rabságába, abba az ördögi körbe, hogy most ezt vagy azt kell tennie, mert egyébként fény derül az előző bakijára. Egyszóval a Tíz parancs és Jézus tanítása úgy igazít el az életben, hogy szabadok lehessünk.
Mire jó a szabadság? Szabad emberként kötöttségek nélkül hitelesen tudjuk átadni szeretetünk embertársainknak. Nincs színlelés, nincs titok, nincs kompromisszum. Csak színtiszta szeretet van. A szeretet pedig Isten. Istennel együtt lenni a legnagyobb boldogság az életben. Azaz, ha feladjuk, elveszítjük önző, földi dolgokhoz ragaszkodó énünket, akkor rálelünk az igazi boldogságra, vagyis valójában megmentjük életünk az örök létre, már itt a Földön is.
Van még néhány nap Karácsonyig, van még időnk! „Veszítsük el” életünk Jézus tanításának megvalósításával és megnyerjük azt. Így lesz Karácsonykor, ott, bennünk a mennyország, a boldogság.
Lacz Szabolcs