Dr. Szabó Zoltán: Pünkösd ünnepe

A tüzes lángnyelvek formájában kiáradó LÉLEK ünnepe, az Anyaszentegyház születésnapja, PÜNKÖSD ÜNNEPE van! Négy hatalmas erejű kép kívánkozik elénk.
I. kép: Az apostolok cselekedeteit olvasva, szinte most halljuk a hatalmas robajt, a szélviharhoz hasonló zúgást. Az apostolokat eltöltő lángnyelvek szinte a szemünk láttára alakítja át őket. Nyoma sincs a rémüldöző, remegő bujdosóknak. Péter kivágja a helység ajtaját, és mindenkit magával ragadó beszédet mond. Az összecsődült tömeg földbegyökerezetten ámul, nem érti mi ez?
II. kép: A második történelmi kép, pedig ehhez hasonló, amely azonban nemcsak egy város terén játszódik, hanem országokra, földrészekre terjed ki, mint ellenállhatatlan LÉLEKÁRAMLÁS. A népek hamarosan megtudják, hogy akik befogadják e Lelket, ott az életminőség megváltozik, és ezt az ERŐT kiirtani nem lehet.
III. kép: Melyikünk ne találkozott volna olyan szikrázó, sugárzó egyéniségű emberrel, akiből a jóság, a szeretet áradt és csalhatatlanul kiéreztük, hogy benne valami isteni szikra, a PÜNKÖSDI LÉLEK él.
IV. kép: Mindhárom kép szinte tapintható módon hozza közel hozzánk a LÉLEK erejét. De ugyanilyen világosan igazolja ellenkező előjellel LÉLEK HIÁNYÁT. Például: elegendő egyes tv csatornát kinyitni, melyekből dől a romlottság szaga, mintha emberi roncsok között járnánk, mert, kiölték az értelmet, a lelket. Pusztulás, szétesettség minden mennyiségben. Mennyire felüdítő és jó hallani az apostoli figyelmeztetést:
- „A LELKET MEG NE SZOMORÍTSÁTOK…”
- „A TESTETEK A SZENTLÉLEK TEMPLOMA, MEG NE GYALÁZZÁTOK.”
- „AZ EMBER UGYAN ÖLNI TUD GONOSZSÁGÁBAN, DE AZ ÉLET ELSZÁLLOTT LEHELETÉT NEM TUDJA VISSZAADNI”
- „EL NE ÜZZÉTEK ISTEN SZENT LELKÉT…KI NE ÖLJÉTEK MAGATOKBÓL”            Ezeket hallván, ma pontosan nem is tudjuk mi az élet, mi az éltető lélek, azt viszont igen, hogy bánni lehet vele, mint legdrágább személlyel, baráttal.
Ha, egyszer is tisztán átéljük azt a barátságot, azt a tiszta értelmet, látást, azt az utánozhatatlan erőt, lendületet, azt a lelki békét, amit csak Isten lelke adhat, akkor az vonzani fog, mint a mágnes a vasreszeléket. Mindennek a lehetősége mindegyikünk számára adott.
Ma PÜNKÖSD ÜNNEPÉN nemcsak az első pünkösd egyedülálló csodájára emlékezünk, nemcsak a Szentlélek történelmet, népeket gyökeresen átalakító évezredeit idézzük fel. Nemcsak a kialudt lelkeket figyeljük megrendüléssel, hanem inkább magunkat.
- Mivel szomorítottam meg, vagy űztem el Isten Szent Lelkét?
- Mivel oltom el egyfolytában az Ő lobogását?
Ha így volt, vagy van, ezen változtatni akarok. Nyomorom akadályait el kell hárítanom, és szívem, lelkem kapuit szélesre tárni előtte, és fáradhatatlanul azt mondani, énekelni, sóhajtani:
JÖJJ EL SZENTLÉLEK…
- És Ő eljön!!! Nem, mint egy garasoskodó, zsugori, sóher rokon, hanem mint egy nagy Úr! És pontosan azt hozza, amire legégetőbb szükségem van! Az értelem fényét az, egészséges ötletet, fantáziát, a lélek erejét. Ő hozza meg a győzelmet, még a halál felett is.