Prohászka Ottokár: Mi az Advent?

Mi az Advent?

Míg meg nem halunk, életünk az advent jegyében áll! Mik a jegyei?
1. A homály. Az élet útjai a másik világba: homályos utak. Az ész éjben áll, a világnézetek bizonytalanok; kétség és haladás settenkednek körülöttünk. Ó, ki vezet el
az éjben, biztos úton célunk felé?! Csakis az Anyaszentegyház.
2. Az advent második jegye a várakozás. Visszafojtott lélekzettel hallgatózunk, feszült figyelemmel nézünk széjjel s kérdezzük: hogyan vagyok lelkemmel s mikor halok meg? Nem nyughatunk meg végleg; ha elalszunk, erről álmodunk; ha üdvünk esélyeire gondolunk, lázba esünk. Reményeink oly nagyok. Prófétáink annyit beszéltek nekünk; lelkesedéssé fokozták reményeinket.
3. Harmadik jellege az üdvözítő Istenbe vetett hit és remény. Deus ipse veniet. Elsősorban ez nem a pokol, hanem a mennyország hite. Isten üdvözít! Ó bízzatok s vágyódjatok, imádkozzatok a vágyak háromezeréves imáival.

Az advent lelke nem passzív, hanem agilis, sürgető lélek; öltsétek föl Krisztust, hirdeti. Krisztusnak kell éltetekben, vagyis adventetekben kialakulnia! Az ember élete kifeszített kötél az állat s a szent közt; kötél az örvény fölött. Veszedelmes az átjutás. Az emberéletnek nagysága ép az, hogy nem cél, hanem csak híd! Feszüljön, lendüljön! Pszichológiája a törekvés, a munka s a küzdelem. A keresztény aszkézis sohase fajuljon restséggé és élhetetlenséggé. Ember küzdj és bízva bízzál.
Prohászka Ottokár