Bemutatkozás Ügyintézés Miserend Hirdetések
FRISS HÍREK, LELKI ÉLET, PROGRAMOK
KÖZÖSSÉGEK
GONDOLATOK, IMÁK, ELMÉLKEDÉSEK
SZENT KERESZTI ÜZENETEK
 ADOMÁNYOK - ADÓ 1%
 URNATEMETŐ
Budapest Külső-Ferencvárosi Szent Kereszt Plébánia
Pesti-Déli Espereskerület
1091 Budapest, Üllői út 145.
Telefon: (06 1) 378-03-56
Fax: (06 1) 378-03-56
E-mail: info@szentkeresztplebania.hu

  "In hic signo vinces."


A keresztre feszítés egészen a IV. század elejéig volt általános az egész Római Birodalomban. Nagy Konstantin császár a keresztrefeszítést az urukat eláruló rabszolgák büntetésére korlátozta, majd Jézus kereszthalála iránti tiszteletből megszüntette.
Konstantin a 320-as évek elején kezdte kerestetni Jézus keresztjét. A hagyomány szerint végül Szent Heléna (Szent Ilona, Konstantin édesanyja) császárnő 328-330 körül találta meg a Golgotán egy mély gödörben a három keresztet. Igen ám, de kérdéses volt, hogy a három kereszt közül melyik Jézus keresztje (a másik kettő a két latoré). A  legenda úgy mondja, hogy hozattak egy születése óta béna gyermeket és mindhárom keresztre ráfektették. A harmadik kereszthez ahogy hozzáért, nyomban meggyógyult a gyermek és saját lábain ugrándozva szaladt el. Így ismerték fel a Szent Keresztet.
Konstantin császár templomot emeltetett a kereszt megtalálásának helyén Jeruzsálemben, a Golgotán, amit Szent Kereszt templomnak is neveztek. A bazilika felszentelésére 335. szeptember 14-én került sor. A Szent Keresztet felmutatták tiszteletadásra a népnek, ekkor került sor először a Szent Kereszt első nyilvános ünneplésére és felmagasztalására.
Konstantin császár fényes pompával tervezte bevitetni a keresztet a templomba, de a császárné sugallmazásásra Jézushoz hasonlóan vállára vette és úgy vitte a templomba Jézus keresztjét.
Nagy Konstantin 325-ben összehívta a katolikus egyház első egyetemes szinódusát, a niceai zsinatot. Itt meghatározták a legfontosabb ünnepek (Karácsony, Húsvét) pontos napját az egyházi évben, elítélték az egyre jobban terjedő arianzmus eretnek tanokat. A  niceai zsinat fontos lépés volt ahhoz, hogy 380. február 28-án I. Nagy Theodosius császár a Római Birodalom hivatalos vallásává tegye a kereszténységet ("Szent Péter hitét"). (Csak érdekességként: az első keresztény állam Örményország volt, ahol 298-ban lett államvallás katolikus hitünk.)
   A Milvius-hídi csata után I. Constantinus császár megtérése döntő fordulatot jelentett a katolikus egyház és a keresztények számára, hiszen a kereszténység üldözött vallásból rövid idő alatt az akkor ismert világ legnagyobb birodalmának államvallásává vált.
Lacz Szabolcs

 

BEMUTATKOZÁS | ÜGYINTÉZÉS | HITOKTATÁSHIRDETÉSEK
Imádunk téged Krisztus és áldunk téged, mert Szent Kereszted által megváltottad a világot! SZENT KERESZT PLÉBÁNIA