friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

II. JÁNOS PÁL PÁPA 2000. ÉVI JUBILEUMI KERESZTÚTJA

Befejezés

1. ,,Hát nem ezeket kellett elszenvednie a Krisztusnak, és nem így kellett bemennie dicsőségébe?'' (Lk 24,26.) Jézusnak az Emmausz felé tartó tanítványokhoz intézett e szavai visszhangzanak lelkünkben a Kolosszeumban végzett keresztút végén.
Ők is, mint mi, hallottak Jézus szenvedéséről és megfeszítéséről. Hazafelé tartva Krisztus ismeretlen zarándokként csatlakozott hozzájuk, s ők elmondták neki mindazt, ami Jézussal történt, ,,aki hatalmas próféta volt szóban és tettben Isten és az egész nép előtt'' (Lk 24,19), hogyan adták őt halálra a főpapok és a nép vezetői, és hogyan feszítették meg (vö. Lk 24,20-21). És szomorúan fejezték be: ,,Mi pedig azt reméltük, hogy ő fogja megszabadítani Izraelt; és ma már harmadnapja mindannak, ami történt'' (24,21). ,,Mi pedig azt reméltük...'' A tanítványok bátortalanok és csalódottak. Nekünk sem könnyű megértenünk, miért kell az üdvösség útjának a szenvedésen és a halálon át vezetnie.

2. ,,Hát nem ezeket kellett elszenvednie a Krisztusnak, és nem így kellett bemennie dicsőségébe?'' (Lk 24,26.) Tegyük magunkévá e kérdést a Kolosszeumban hagyományos keresztút végén. Hamarosan erről az első vértanúk vérével megszentelt helyről elindulunk hazafelé különböző irányokban. Hazatérünk és elgondolkodunk ugyanazokról az eseményekről, amelyekről az emmauszi tanítványok beszélgettek. Jézus csatlakozzon hozzánk is; legyen nekünk is útitársunk! S miközben velünk tart, elmondja nekünk, hogy értünk ment föl a Kálváriára, értünk halt meg, hogy beteljesedjék az Írás. Így a keresztrefeszítés fájdalmas történése, amiről az imént elmélkedtünk, tanítássá válik mindannyiunk számára. Drága Testvéreim! A mai embernek szüksége van rá, hogy találkozzék a megfeszített és föltámadott Jézussal!
Ki képes megérteni az igazságtalanul elítélteket, ha nem az isteni Elítélt? Ki képes beteljesíteni a méltóságuktól megfosztott és reménytelen férfiak és nők várakozását, ha nem a megcsúfolt és megalázott Király? Ki képes megérteni annyi megvetett és vétlen élet fájdalmát és magányát, ha nem Isten megfeszített Fia?
A francia költő, Paul Claudel írta, hogy Isten Fia ,,megtanított minket a halálból kivezető útra és a halál átformálásának lehetőségére'' (Positions et propositions, Les invités ŕ l'attention). Nyissuk meg szívünket Krisztus előtt: ő válaszolni fog legmélyebb várakozásainkra. Ő maga fogja föltárni nekünk szenvedésének és kereszthalálának misztériumait.