Ferenc pápa: A keresztség fontossága

A szentségek az Úr gesztusai. Nem a papok vagy püspökök szolgáltatásai vagy terjeszkedési eszközei. A keresztségnek és a többi szentségnek a kiszolgáltatását segítő gondoskodás az egész Egyház feladata. Ha az Egyház Urát követi, bátran és irgalmas szívvel lép ki önmagából: nem marad magába zárkózva. Az Úr átformál mindenkit, aki hűséges hozzá, s így az illető maga emeli fel tekintetét az Úrra. Ez a misszió, ez a tanúságtétel. Az evangélium hirdetésekor nekünk kell a néphez mennünk, s nem a püspökségen vagy a plébánián kell ülni és várni, hogy a nép jöjjön hozzánk.
Így van ez a keresztségnél is. A keresztségben való részesülést a lehető legegyszerűbbé kell tenni, elkerülve így a farizeusi magatartást és minden olyan feltételt, ami csak növeli a kereszténységtől való elfordulást. „Már az is az isteni kegyelem gyümölcse”, ha valaki a keresztséget maga vagy gyermekei számára kéri.
A gyermek nem felelős a szülei házassági állapotáért. Aztán gyakran a gyermekek keresztsége a szülők számára is egy új kezdetet jelent. Gyakran az is megtörténik, hogy a szülők, akik nem kötöttek templomban házasságot, maguk kérik, hogy házasságkötés céljából oltár elé járulhassanak.
Senki sem gondolja, hogy nélkülözni kell a katekézist, hogy nem kell a gyermeket bérmálásra és elsőáldozásra felkészíteni. De mindig úgy kell az emberekre tekintenünk, ahogyan vannak, s meglátni, mi az, ami számukra a legszükségesebb. A szentségek az emberek életét szolgálják, úgy, ahogy vannak. Ezek a személyek, jóllehet nem folytatnak sok eszmefuttatást, mégis a hitérzékük (sensus fidei) segítségével képesek megragadni a szentségek valóságát, nemegyszer még világosabban is, mint ahogyan
azt a szakemberek teszik. Mondok erre egy példát.
Éppen néhány nappal ezelőtt kereszteltem meg egy egyedülálló asszony hét gyermekét. Szegény özvegyről van szó, aki házvezetőnő, és két különböző férfitól voltak a gyermekei. Tavaly találkoztam vele először, Szent Kajetán ünnepén. Így fordult hozzám: atya, én halálos bűnben vagyok, hét gyermekem van és sohasem kereszteltettem meg egyiket sem. Azért történt ez, mert nem volt arra pénze, hogy a keresztszülők messziről odautazzanak, s hogy az ünnepséget megfizesse. Mindig keményen kellett dolgoznia. Javasoltam neki, hogy találkozzunk, s beszéljük meg a dolgot. Telefonon értekeztünk, majd eljött hozzám, s elmondta, hogy nem sikerült soha megtalálnia az összes keresztszülőt és egybegyűjtenie őket. Végül ezt mondtam neki: végezzük el az egészet csak két keresztszülővel, akik a többieket is képviselik. Mindannyian eljöttek hozzám és egy rövid oktatás után megkereszteltem a gyermekeket az érsekség kápolnájában.